Tara has $29.00 dollars. She bought 4 coloring books that cost $3.00 each, 4 boxes of crayola crayons that cost $2.00 each

Math Riddle:  Tara has $29.00 dollars. She bought 4 coloring books that cost $3.00 each, 4 boxes of Crayola crayons that cost $2.00 each. She spends the rest of her money on markers.

How much money did she spend on markers

Answer: The correct answer is $9.00 on markers

Leave a Reply

Your email address will not be published.