If 10 bags of jelly beans and 6 licorice sticks cost $1, and 10 licorice sticks and 6 jelly bean bags cost 92 cents.

Math Riddle:  If 10 bags of jelly beans and 6 licorice sticks cost $1, and 10 licorice sticks and 6 jelly bean bags cost 92 cents.

How much does one licorice stick cost?

Answer: The correct answer is 5 cents. Jelly bean bags cost 7 cents.

Leave a Reply

Your email address will not be published.